Funville Chess Draughts

555 ден Со ДДВ

Сет 2 во 1 игра шах и дама. Шах – позната игра за сите генерации. Преку оваа игра, секој играч ги тестира своите вештини, ја започнува играта со 16 фигури кои се движат според одредени правила на движење, со цел да ги сруши фигурите на соиграчот и да го стави кралот на неговиот соиграч во позиција од која не може да излезе. Шах-Мат! Дама – игра со бели и црни фигури во форма на плочки на таблата. Плочките се движат само по темни полиња, со осмислена стратегија да ги освоите плочките на противникот или да го блокирате нивниот следен потег. Движењето е дијагонално, по еден квадрат одеднаш, сe додека не се достигне последниот ред од противничката страна на таблата, тогаш плочката станува Дама и добива можност да се движи во сите насоки дијагонално и за повеќе од едно поле. Во Дама има безброј можности за тактичко надигрување со противникот што ја прави Дама интересна и возбудлива.

1 на залиха

Спореди
Шифра: FV61152 Категории: , Ознака:
Бренд: Funville